A soccer ball is kicked from the ground with an initial speed of 20.0 m/s at an
ID: 1881183 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked from the ground with an initial speed of 20.0 m/s at an upward angle of 48.9. A player 52.7 m away in the direction of the kick starts running to meet the ball at that instant. What must be his average speed if he is to meet the ball just before it hits the ground? Neglect air resistance.Answers with units too A soccer ball is kicked from the ground with an initial speed of 20.0 m/s at an upward angle of 48.9. A player 52.7 m away in the direction of the kick starts running to meet the ball at that instant. What must be his average speed if he is to meet the ball just before it hits the ground? Neglect air resistance.
Answers with units too
Answers with units too
Explanation / Answer
Range of a projectile R = u^2 sin 2 theta / g
= 20^2 * sin [2*48.9] degree /9.8
= 20^2 * sin 97.8 degree /9.8 = 40.44 m
time of flight t = 2 u sin theta/g = 2*20* sin 48.9 degree /9.8
= 3.076 s
His average speed = distance he ran / time
= [52.7 - 40.44]/3.076
= 3.99 m/s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.