Given this data from a software company that tests programming ability: u=160 in
ID: 3160361 • Letter: G
Question
Given this data from a software company that tests programming ability: u=160 in the past, however 25 applicants (n=25) were tested and their mean was 183 (line segment x=183), with a S=12. At 05 level of significance, test whether this mean score is significantly greater than 160. Conduct a hypothesis test. The manager of a pizza parlor claims his employees make an average of 4.50 per hour with a standard deviation S=.75. Bob does not believe his claim, so he takes a sample of 51 employees and finds their average salary to be 4.25. If Bob wants to be over 97% correct (i.e. alpha=.025), does he have grounds that employees earn less than 4.50 per hour?Explanation / Answer
18) Perform 1-sampl et test.
t=(xbar-mu)/(s/sqrt n)
=(183-160)/(12/sqrt 25)
=9.58
p value is 0.0000.
P value less than alpha=0.05. Reject H0 and cconclude that mean score is significntly greater than 160.
19) Compute 1-sample Z test.
Z=(xbar-mu)/(s/sqrt n-1)
=(4.25-4.50)/(0.75/sqrt 50)
=-2.36
p value is 0.0091.
p value is less than alpha=0.025. Reject H0 to cocnclud ethat he has grounds to say employees earn less tha 4.50 per hour.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.