A manufacturer receives parts from two suppliers. An SRS of 400 parts from suppl
ID: 3159696 • Letter: A
Question
A manufacturer receives parts from two suppliers. An SRS of 400 parts from supplier 1 finds 20 defective. An SRS of 200 parts from supplier 2 finds 20 defective. Let p1 and p2 be the proportion of all parts from suppliers 1 and 2, respectively, that are defective. What is the pooled sample proportion of defective parts from both suppliers? 0.0750 0.0667 0.05 A manufacturer receives parts from two suppliers. An SRS of 400 parts from supplier 1 finds 20 defective. An SRS of 200 parts from supplier 2 finds 20 defective. Let p1 and p2 be the proportion of all parts from suppliers 1 and 2, respectively, that are defective. What is the pooled sample proportion of defective parts from both suppliers? 0.0750 0.0667 0.05Explanation / Answer
There are ntot = 400+200 = 600 parts in all.
Of them, xtot = 20+20 = 40 defective.
Hence,
p(pooled) = xtot/ntot = 40/600 = 0.066666667 [ANSWER, B]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.