Suppose you wish to test if a number cube (die) is loaded or not. If the die is
ID: 3158047 • Letter: S
Question
Suppose you wish to test if a number cube (die) is loaded or not. If the die is not loaded, the theoretical probabilities for each roll should be:
1 2 3 4 5 6
16 2/3% 16 2/3% 16 2/3% 16 2/3% 16 2/3% 16 2/3%
You roll the die 93 times and come up with the following distribution:
1 2 3 4 5 6
14 11 20 16 17 15
What type of test should be used in this situation and what is the test statistic?
a) Two proportion z test; z = 0.241
b) ² Goodness of Fit; ² = 2.935
c) One proportion z test; z = 1.150
d) One proportion z test; z = 0.241
e) ² Goodness of Fit; ² = 4.074
f) none of the above
Please show work for rating.
Explanation / Answer
What is 16 2/3 % mean? Will you please clarify that so that I can answer it
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.