Test scores in STAT 1342 course are assumed to be normally distributed with unkn
ID: 3157904 • Letter: T
Question
Test scores in STAT 1342 course are assumed to be normally distributed with unknown population summaries. A sample of 16 students was selected for a study of variability in the test scores. the sample summaries obtained from the sample are shown below. [Sample Mean] = 73.7 and [Sample Standard Deviation] = 8.0. A. Estimate the population variance with the 99 % confidence. Round the confidence limits to the 2nd decimal place. B. At the 5% significance level, do we have sufficient evidence that the population variance exceeded 30? Show the following elements of your decision. Critical Value(s) = Test Statistic = Rejection Rule states: Decision: YES (Reject) or NO (Do Not Reject) C. At the 5% significance level, do we have sufficient evidence that the population variance was below 128? Show the following elements of your decision. Critical Value(s) = Test Statistic = Rejection Rule: Reject the null hypothesis if... Decision: YES (Reject) or NO (Do Not Reject)Explanation / Answer
a)
As
df = n - 1 = 15
alpha = (1 - confidence level)/2 = 0.005
Then the critical values for chi^2 are
chi^2(alpha/2) = 32.80132065
chi^2(alpha/2) = 4.600915572
Thus, as
lower bound = (n - 1) s^2 / chi^2(alpha/2) = 29.26711428
upper bound = (n - 1) s^2 / chi^2(1 - alpha/2) = 208.6541222
Thus, the confidence interval for the variance is
( 29.26711428 , 208.6541222 ) [ANSWER]
*******************************
b)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: sigma^2 <= 30
Ha: sigma^2 > 30
As we can see, this is a right tailed test.
Thus, getting the critical chi^2, as alpha = 0.05 ,
alpha = 0.05
df = N - 1 = 15
chi^2 (crit) = 24.99579014 [ANSWER, CRITICAL VALUE]
*********
Getting the test statistic, as
s = sample standard deviation = 8
sigmao = hypothesized standard deviation = 5.477225575
n = sample size = 16
Thus, chi^2 = (N - 1)(s/sigmao)^2 = 32 [ANSWER, TEST STATISTIC]
***********
We reject Ho when chi^2 > 24.996 [ANSWER]
************
As chi^2 < 24.996, then we FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS. [ANSWER: NO]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.