4. A personal water craft (PWC) manufacturer wants to compare the potential mark
ID: 3157379 • Letter: 4
Question
4. A personal water craft (PWC) manufacturer wants to compare the potential market for its products in the northeastern United States to the market in the southeastern United States. This would help the manufacturer decide where to concentrate their marketing efforts. Using telephone directories, the company randomly chooses 1,000 households in the southeast (SE) and 1,000 households in the northeast (NE) and determines whether each household plans to buy a PWC within the next 5 years. In the southeast, 42h households in the northeast said they would. a) Estimate the difference between the proportions of households planning to purchase a PWC within the next 5 years, using a 95% confidence interval. Conduct a hypothesis test to see if the proportion of households in the SE planning on buying a PWC is more than the proportion of households in the NE. Use the critical value method and D.05. b)Explanation / Answer
4.
a)
Getting p1^ and p2^,
p1^ = x1/n1 = 0.042
p2 = x2/n2 = 0.024
Also, the standard error of the difference is
sd = sqrt[ p1 (1 - p1) / n1 + p2 (1 - p2) / n2] = 0.007978722
For the 95% confidence level, then
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
z(alpha/2) = 1.959963985
Margin of error = z(alpha/2)*sd = 0.015638007
lower bound = p1^ - p2^ - z(alpha/2) * sd = 0.002361993
upper bound = p1^ - p2^ + z(alpha/2) * sd = 0.033638007
Thus, the confidence interval is
( 0.002361993 , 0.033638007 ) [ANSWER]
*****************************
b)
Formulating the hypotheses
Ho: p1 - p2 <= 0
Ha: p1 - p2 > 0
Here, we see that pdo = 0 , the hypothesized population proportion difference.
Getting p1^ and p2^,
p1^ = x1/n1 = 0.042
p2 = x2/n2 = 0.024
Also, the standard error of the difference is
sd = sqrt[ p1 (1 - p1) / n1 + p2 (1 - p2) / n2] = 0.007978722
Thus,
z = [p1 - p2 - pdo]/sd = 2.256000481
As significance level = 0.05 , then the critical z is
zcrit = 1.644853627
As z > 1.645, then we REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Hence, there is significant evidence that the proportion of households in the SE planning on buying a new PWC is more than the proportion of households in the NE at 0.05 level. [CONCLUSION]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.