4. A long, rigid conductor, lying along an x axis, carries a current of 5.0 A in
ID: 1262240 • Letter: 4
Question
4. A long, rigid conductor, lying along an x axis, carries a current of 5.0 A in the negative x direction. A magnetic field is present, given by B=3.0 i+8.0 x^2 j, with x in meters and A in milliteslas. Find, in unit-vector notation, the force on the 2.0 m segment of the conductor that lies between x = 1.0 m and x = 3.0 m. 5. The figure below shows a rectangular 20-turn coil of wire, of dimensions 10 cm by 5.0 cm. It carries a current of 0.10 A and is hinged along one long side. It is mounted in the xy plane, at angle 30 degree to the direction of a uniform magnetic field of magnitude 0.50 T. In unit-vector notation, what is the torque acting on the coil about the hinge line?Explanation / Answer
Answer 4
F = BIL
here force will be due to j component of B.
dF = -(8x2 x 5 x dx) k = -40x2 k mN
hence
F = -0.3466KN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.