4. A force F=3i+4j acts on a 5 kg object initially at rest at the origin. The x
ID: 1320208 • Letter: 4
Question
4. A force F=3i+4j acts on a 5 kg object initially at rest at the origin. The x and y axis are in a horizontal plane and the object slides along a frictionless surface. A) Find the acceleration of the object in the x direction. B) What is the velocity of the object in the x direction after 4 seconds? C) How far does the object travel in the x direction in 4 seconds? D) Find the acceleration of the object in the y direction. E) What is the velocity of the object in the y direction after 4 seconds? F) How far does the object travel in the y direction in 4 seconds? G) What is the velocity of the object after 4 seconds? Write your answer in component form. H) What is the velocity of the object after 4 seconds? Write your answer in terms of magnitude and direction. I) What is the displacement of the object after 4 seconds? Write your answer in component form. J) What is the displacement of the object after 4 seconds? Write your answer in terms of magnitude and direction.
Explanation / Answer
A. apply force F = ma
so accleration a = F/m
a = 3i + 4j/5
a = 0.6 i + 0.2 j
in x direction accleration a = 0.6 m/s^2
-----------------------------------------
apply V = a dt
V = 0.6 it + 0.2 j t
V at t = 4 secs is V = 0.6 * 4 i + 0.2 j * 4
V at t = 4 secs is 2.4 i + 0.8 j
-----------------------
apply distance travelled S = vdt
S = 2.4 * 4 i + 0.8 * 4j
S = 9.6 i + 3.2 j
--------------------------------------------
a in Y direction = 0.2 m/s^2
--------------------------------------------
V in Y direction = 0.8 j m/s
------------------------------------------------
distance in Y direction = 3.2 m
--------------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.