A medical service company that makes insulin used by diabetics claim that a full
ID: 3155386 • Letter: A
Question
A medical service company that makes insulin used by diabetics claim that a fully charged battery in their pump lasts 90 hours. A consumer group is concerned that the battery life is lower. The consumer group takes a random sample of 34 pumps and finds an average batery life of 88.1 hours with a standard deviation of 3.6 hours
1. Write appropriate hypotheses if the consumber group wishes to refute the company's claim:
2. Assuming any necessary conditions are met, what test will you use to test your hypothesis? Give the name of the test or formula:
3. Test your hypothesis at the 2% level of significance. You are to assume any necessary conditions have met (dont check them). Draw and lable a picture. Give the test statistic and p-value.
4. State your ocnclusion in the context of the problem.
5. Carefully explain what the p-value means
6. Explain the consequences of a type two error in this situation.
Explanation / Answer
A medical service company that makes insulin used by diabetics claim that a fully charged battery in their pump lasts 90 hours. A consumer group is concerned that the battery life is lower. The consumer group takes a random sample of 34 pumps and finds an average battery life of 88.1 hours with a standard deviation of 3.6 hours
Solution:
We are given
Sample mean = 88.1
Sample standard deviation = 3.6
Sample size = 34
Population mean = 90
Level of significance = alpha = 0.02 or 2%
Answer 1
The null and alternative hypothesis for this test is given as below:
Null hypothesis: H0: A fully charged battery in the pump lasts 90 hours.
Alternative hypothesis: Ha: A fully charged battery in the pump do not lasts 90 hours.
H0: µ = 90 versus Ha: µ 90
Answer 2
Here, we have to use the one sample t test for the population mean for checking the given claim.
Answer 3
The formula for test statistic t value is given as below:
Test statistic = t = (sample mean – population mean) / [sample standard deviation / sqrt(n)]
Where n is the sample size.
We are given
Sample mean = 88.1
Sample standard deviation = 3.6
Sample size = 34
Population mean = 90
Level of significance = alpha = 0.02 or 2%
By plugging all values in the formula we get the following results
t Test for Hypothesis of the Mean
Data
Null Hypothesis m=
90
Level of Significance
0.02
Sample Size
34
Sample Mean
88.1
Sample Standard Deviation
3.6
Intermediate Calculations
Standard Error of the Mean
0.6174
Degrees of Freedom
33
t Test Statistic
-3.0774
Two-Tail Test
Lower Critical Value
-2.4448
Upper Critical Value
2.4448
p-Value
0.0042
Reject the null hypothesis
Answer 4
Here, we get the p-value as 0.0042 which is less than the given level of significance or alpha value 0.02, so we reject the null hypothesis that a fully charged battery in the pump lasts 90 hours. This means we concluded that a fully charged battery in the pump do not lasts 90 hours.
Answer 5
The p-value means the probability of the finding the observed, or more extreme, results when the null hypothesis (H 0) of a study question is true.
Answer 6
Type II error in this situation is defined as the probability of do not rejecting the null hypothesis that a fully charged battery in the pump lasts 90 hours however the fully charged battery in the pump do not lasts 90 hours.
t Test for Hypothesis of the Mean
Data
Null Hypothesis m=
90
Level of Significance
0.02
Sample Size
34
Sample Mean
88.1
Sample Standard Deviation
3.6
Intermediate Calculations
Standard Error of the Mean
0.6174
Degrees of Freedom
33
t Test Statistic
-3.0774
Two-Tail Test
Lower Critical Value
-2.4448
Upper Critical Value
2.4448
p-Value
0.0042
Reject the null hypothesis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.