The Internal Revenue Service is studying the category of charitable contribution
ID: 3155196 • Letter: T
Question
The Internal Revenue Service is studying the category of charitable contributions. A sample of 32 returns is selected from young couples between the ages of 20 and 35 who had an adjusted gross income of more than $100,000. Of these 32 returns, 7 had charitable contributions of more than $1,000. Suppose 6 of these returns are selected for a comprehensive audit. a You should use the hypergeometric distribution is appropriate. Because b. What is the probability exactly one of the six audited had a charitable deduction of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.) Probability c. What is the probability at least one of the audited returns had a charitable contribution of more than $1,000? (Round your answer to 4 decimal places.) Probability
Explanation / Answer
B.
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(x) = C(N-K, n-x) C(K, x) / C(N, n)
where
N = population size = 32
K = number of successes in the population = 7
n = sample size = 6
x = number of successes in the sample = 1
Thus,
P( 1 ) = 0.410409714 [ANSWER]
***************************
c)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(x) = C(N-K, n-x) C(K, x) / C(N, n)
where
N = population size = 32
K = number of successes in the population = 7
n = sample size = 6
x = number of successes in the sample = 0
Thus,
P( 0 ) = 0.195433197
Thus, P(at least 1) = 1 - P(0) = 0.804566803 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.