The Independent Department Store wants to determine the proportion of their char
ID: 3251753 • Letter: T
Question
The Independent Department Store wants to determine the proportion of their charge accounts that have an unpaid balance of $1, 500 or more. A sample of 250 accounts revealed that 100 of them had an unpaid balance of $1, 500 or more. a. What is the 99% confidence interval for the population proportion? Would it be reasonable to conclude that more than half of the account balances are more than $1, 500? b. The store have a total of 900 charge customers. Develop a 99% confidence interval for the proportion of charge customers with an unpaid account balance over $1, 500.Explanation / Answer
a) here estimated proportion p=100/250 =0.4
hence std error =(p(!-p)/n)1/2 =0.031
for 99% CI, z=2.5758
99% confidence interval =estimated proportion -/+ z*std error =0.3202 ; 0.4798
as above interval contain proportion value below 0.5 ; hence it would not be reasonable to conclude that more then half of the account balances are more then 1500.
b) for n/N =250/900>0.1
hence
std error =((p(!-p)/n)*(N-n/N-1))1/2 =0.0263
for 99% CI, z=2.5758
99% confidence interval =estimated proportion -/+ z*std error =0.3321 ; 0.4679
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.