Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random sample of 86 lightning flashes in a certain region resulted in a sample

ID: 3154358 • Letter: A

Question

A random sample of 86 lightning flashes in a certain region resulted in a sample average radar echo duration of 0.79 seconds and a sample standard deviation of 0.29 seconds. Calculate a two-sided 95 % confidence interval for the true echo duration ?.

A random sample of 86 lightning flashes in a certain region resulted in a sample average radar echo duration of 0.79 seconds and a sample standard deviation of 0.29 seconds. Calculate a two-sided 95 % confidence interval for the true echo duration What is the critical value? (Round the number to 3 digits.) Submit Answer Tries o/2 What is the margin of error? (Round the number to 3 digits.) Submit Answer Tries 0/2 what is the lower limit of a two-sided 95 % confidence interval for the true echo duration (Round the number to 3 digits. Do not enter negative values.) Submit Answer Tries o/2 Tries 0/2 Submit Answer What is the upper limit of a two-sided 95 % confidence interval for the true echo duration (Round the number to 3 digits.) Submit Answer Tries 0/2 what is the lower limit of a two-sided 95 % prediction interval for the next echo duration (Round the number to 3 digits. Do not enter negative values.) Submit Answer Tries 0/2 what is the upper limit of a two-sided 95 % prediction interval for the next echo duration (Round the number to 3 digits.) Submit Answer Tries o/ Submit AnseTries 0/2

Explanation / Answer

Z critical at 95% c.i (alpha=0.05) is +1.96

ME=Z*s/(sqrt N-1)=1.96*0.29/sqrt 86-1=0.062

Lower limit:Xbar-0.062=0.79-0.062=0.728

Upper limit:Xbar+0.062=0.79+0.062=0.852

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote