Suppose that the IRS assigns auditing rates per state by randomly selecting 50 a
ID: 3153301 • Letter: S
Question
Suppose that the IRS assigns auditing rates per state by randomly selecting 50 auditing percentages from a normal distribution with a mean equal to 1.65% and a standard deviation of 0.35%.
(a) What is the probability that a particular state would have more than 2% of its tax returns audited? (Round your answer to four decimal places.)
(b) What is the expected value of x, the number of states that will have more than 2% of their income tax returns audited? (Round your answer to three decimal places.)
(c) Is it likely that as many as 11 of the 50 states will have more than 2% of their income tax returns audited?
Explanation / Answer
here mean=1.65, standard deviation=sd=0.35
we use and calculate standard normal variante z=(x-mean)/sd
answer a) for x=2, z=(2-1.65)/0.35=1
P(x>2)=P(z>1)=1-P(z<1)=1-0.8413=0.1587
answer b) the number of states that will have more than 2% of their income tax returns audited=50*0.1587=7.938(next whole number=8)
expected value of x=8
answer c) No, as the number of states that will have more than 2% of thier income tax returns audited are=8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.