Suppose that the IRS assigns auditing rates per state by randomly selecting 50 a
ID: 3149963 • Letter: S
Question
Suppose that the IRS assigns auditing rates per state by randomly selecting 50 auditing percentages from a normal distribution with a mean equal to 1.75% and a standard deviation of 0.25%. (a) What is the probability that a particular state would have more than 2% of its tax returns audited? (Round your answer to four decimal places.) (b) What is the expected value of x, the number of states that will have more than 2% of their income tax returns audited? (Round your answer to three decimal places.) (c) Is it likely that as many as 11 of the 50 states will have more than 2% of their income tax returns audited?Explanation / Answer
A)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 2
u = mean = 1.75
s = standard deviation = 0.25
Thus,
z = (x - u) / s = 1
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 1 ) = 0.158655254 [ANSWER]
***************************
b)
E(X) = n p = 50*0.158655254 = 7.9327627 [ANSWER]
***************************
c)
Here, n = 50, p = 0.158655254.
We first get the z score for the critical value:
x = critical value = 11
u = mean = np = 7.9327627
s = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 2.583445029
Thus, the corresponding z score is
z = (x-u)/s = 1.187266331
As |z| < 2, YES, IT IS LIKELY. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.