A programmer plans to develop a new software system. In planning for the operati
ID: 3153050 • Letter: A
Question
A programmer plans to develop a new software system. In planning for the operating system that he will use, he needs to estimate the percentage of computers that use a new operating system. How many computers must be surveyed in order to be 90% confident that his estimate is in error by no more than three percentage points question mark s? Complete parts (a) through (b) below. a) Assume that nothing is known about the percentage of computers with new operating systems. n=___ (Round up to the nearest integer.) b) Assume that a recent survey suggests that about 92% of computers use a new operating system. n= ___(Round up to the nearest integer.)
Explanation / Answer
a)
P = 0.5 Q = 0.5
alpha / 2 = 0.05 Z=1.64
n = 1.64^2 * 0.5 * 0.5 / 0.03^2
n = 747.11 = 748
b)
n = 1.64^2 * 0.92 * 0.08 / 0.03^2
n = 219.95
n = 220
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.