For this assignment you submit answers by question parts. The number of submissi
ID: 3149985 • Letter: F
Question
For this assignment you submit answers by question parts. The number of submission remaining for each question part delay changes if you submit or change the answer. Assignment Booring your last submission is used for you sooN. The cholesterol level for female undergraduates based on a sample of size 91 was 175. A group of consumers believe is has changed from 168. Assume the population standard deviation is 27 mg/dl. The level of significance is 7% what is the minimum x value that will reject Ho? what is the minimum sample mean value will reject Ho? what is the power of this against the alternative value 177?Explanation / Answer
a)
As this is a two tailed test at alpha = 0.07 [thus, alpha/2 = 0.035] level, by table/technology,
zcrit = 1.811910673 [ANSWER]
*************************
b)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 1 - 0.035 = 0.965
Then, using table or technology,
z = 1.811910673
As x = u + z * s / sqrt(n)
where
u = mean = 168
z = the critical z score = 1.811910673
s = standard deviation = 27
n = sample size = 71
Then
x = critical value = 173.8059244 [ANSWER]
****************************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 173.8059244
u = mean = 177
n = sample size = 71
s = standard deviation = 27
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = -0.996805903
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > -0.996805903 ) = 0.840570634 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.