Bookmarks People Window Help plus.com/edugen/student/mainfruni Practice Assignme
ID: 3149976 • Letter: B
Question
Bookmarks People Window Help plus.com/edugen/student/mainfruni Practice Assignment Gradebook ORION please Answer This proble x ignment FULL SCREEN PRINTER VI Question 25 suppose the following data are selected randomly from a population of normally distributed values. 40 51 43 48 42 57 54 39 40 48 45 39 47 Construct a 95% confidence interval to estimate the population mean. (Round the intermediate values to 2 decimal places, Round your answers to 2 decimal places.) s US Question Attempts: o of 2 used SAVE FOR Copyright o 2000-2016 by John Wiley & Sons, Inc. or related companies Ail rights reserved. oceglicy I g2000-2016 lohn wilay sons. Ins All Rights Reserved. A Division of lohn.Wileuasonsauos. horedlassignment/test/aglist.uniaExplanation / Answer
25.
Note that
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 45.61538462
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.18
s = sample standard deviation = 5.867118281
n = sample size = 13
df = n - 1 = 12
Thus,
Lower bound = 42.0679887
Upper bound = 49.16278053
Thus, the confidence interval is
( 42.0679887 , 49.16278053 ) [ANSWER]
*****************************
Hi! If you use z distirbution [even though sigma is unknown], please use this alternative:
Note that
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 45.61538462
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.96
s = sample standard deviation = 5.867118281
n = sample size = 13
Thus,
Lower bound = 42.42598279
Upper bound = 48.80478644
Thus, the confidence interval is
( 42.42598279 , 48.80478644 ) [ALTERNATIVE ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.