2. It has been reported that 12,000 employees of Southwest Airlines are distribu
ID: 3147606 • Letter: 2
Question
2. It has been reported that 12,000 employees of Southwest Airlines are distributed among the following corporate functions. (20 points) Probability 13% 17% 28% 10% 3290 Event Function Management Pilots Mechanics Flight attendants Other Total-100% For the sample space consisting of Southwest employees, calculating the followings: (Show mathematical steps in detail to reccive full credits) a. What is the value of P(A)? b. What is the value of P(A U B)? c. What is the value of P(A U DC)? d. What is the value of P(AC U C)?Explanation / Answer
Firstly note that the events are all mutually exclusive.
a. P(A) = 13% 0f 100
= 13 / 100
= 0.13.
b. P(A U B) = P(A) + P(B)
= 13 / 100 + 17 / 100
= 30 / 100
= 0.3.
c. Since A D',
A U D' = D'
=> P(A U D') = P(D')
= 1 - P(D)
= 1 - 10 / 100
= 90 / 100
= 0.9
d. Since C A',
A' U C = A'
P(A' U C) = P(A')
= 1 - P(A)
= 1 - 13 / 100
= 87 / 100
= 0.87.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.