This Question: 1 pt 5 of 16 (0 complete) This Quiz: 16 pts pa E Question Help A
ID: 3138713 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt 5 of 16 (0 complete) This Quiz: 16 pts pa E Question Help A particular pyramid is 150 m high. The distance at ground level from the center of the pyramid to the middle of one of the faces is 119 m, as shown below What is the slant height of a side of the pyramid? ? 150m 119 m The slant height ism Type an exact answer, using radicals as needed) This is approximatelym (Type a whole number or a decimal. Round to the nearest thousandth as needed.) Enter your answer in each of the answer boxes.Explanation / Answer
Now base of pyramid=b=119 m
perpendicular length=p= 150m
the shape of pyramidal part including slant is a right angled triangle.
so according to pythagoras theorem:
h^2= p^2+b^2
h= hypothenious
now h^2= 150^2 + 119^2
= 22500+14161
=36661
h=rootever(36661)
= 191.4706243787803602095260281795 m
a) slant height = 191.4706243787803602095260281795 m
b) It is approximately 191.471 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.