Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This Question: 1 pt 330f 41 This Test: 41 pts .. Question Help Refer to the acco

ID: 2907345 • Letter: T

Question

This Question: 1 pt 330f 41 This Test: 41 pts .. Question Help Refer to the accompanying technology display. The probabilities were obtained by entering the values of n = 5 and p #0.771. In a clinical test of a drug, 77.1% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that at least four of the subjects experience headaches. Is it unusual to have fewer than four sbiad EB C On Binomial Probability display - The probability th (Round to four de Binomial with n 5 and p 0.771 Is it unusual to ha O A. No, beca O B. No, beca 0.0006 0.0106 0.0714 0.2403 0.4046 0.2724 erience headache rience headache C. Yes, beca headache erience O D. Yes, beca headache PrintDone perience Click to select your answer(s). Save for Later 1 Previous

Explanation / Answer

Solution:- Given that n = 5, p = 0.771

=> The probability that at least four of the subjects experience headaches is

--> P(x ? 4) = P(x=4 or x=5)

= 0.4046 + 0.2724

= 0.6770

=> option B. No?, because the probability that fewer than four subjects will experience headaches is not unlikely.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote