100% GE Mon 11:03 PM Q E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window H
ID: 3135108 • Letter: 1
Question
100% GE Mon 11:03 PM Q E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Bb March 2016SPo c x D Practice Answers (1 x D index.aspx?UserlD x C Expected value: Eo x G what is a discrete r x y I kes Learning s x A process that proc x C fi https:// earn. hawkeslearning.com /Portal/Test/test taketest# EE: App Book Bb G uest Blackboard L O outlook Web App Pinterest: Discover a Hawkes Learning sys cricut Design Space Booksh online: Lib starRez Port Sta Turn in Test Chapter 8 Assignment Spring 2016 TAYLOR 00 56 20 Question 6 of 8 Step 2 of 2 A process that produces steel rods is set to give rods of length 177 millimeters. The lengths of the rods produced actually vary according to a normal distribution with mean 177 millimeters and standard deviation 16 millimeters. To ensure high quality, random samples of 16 rods are periodically selected and their lengths measured. Step 2 of 2: What is the probability that the sample mean length falls more than 9 millimeters away from the target value of 177 millimeters. Keypad Hide Answer 0244, o 5738 Prev Next 4262 0122 O .2869 http Portal taketestitExplanation / Answer
Standard error =sd/sqrt(n) =16/sqrt(16) = 4
9mm away from mean 177
We have to find P( x < 168) or P( x >186)
Z value for 168,z=(168-177)/4= -2.25
Z value for 186,z=(186-177)/4= 2.25
P( z <-2.5)+P( z >2.25) =0.0122+0.0122
=0.0244
Answer : 0.0244
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.