100 ml of 1 M acetic acid (pK a 4.76) are placed in a flask. The following volum
ID: 817690 • Letter: 1
Question
100 ml of 1 M acetic acid (pKa 4.76) are placed in a flask. The following volumes of 1 M KOH are added, and the total volume is adjusted to one liter with water.
a) 0 ml, pH = 2.88 d) 25 ml g) 90 ml j) 101 ml
b) 2 ml (answer 3.07) e) 50 ml h) 98 ml
c) 10 ml f) 75 ml i) 100 ml, pH = 8.88
I don't know where to start, for example how would you get a pH of 3.07 for b
Explanation / Answer
a) For 0 ml, pH = pKa/2 = 2.38
b) Buffer as above, Salt = 2 m-mole; Acid remaining = 98 m-moles
pH = pKa + log(salt/acid) = 3.05
c) Salt = 10 m-mole, Acid = 90 m-mole
pH = 3.786
d) For 25 ml, The solution will act as buffer,
Salt formed = 25 m-moles ; acid remaining = 75 m-mole
pH = pKa + log(salt/acid) = 4.26
e) Salt = 50 m-mole ; Acid = 50 m-mole
pH = pKa = 4.74
f) salt = 75 m-mole; Acid = 25 m-mole
pH = 5.22
g) For 90 ml, Same, Buffer.
Salt = 90 m-mole ; Acid = 10 m-mole
pH = pKa + log(salt/acid) = 5.69
h) salt = 98 m-mole ; acid = 2 m-mole
pH = 6.43
i) Salt = 100 m-mole; No acid, Hence, hydrolysis of salt will take place.
CH3COONa + H2O -----------> CH3COOH + OH- + Na+
[OH-] = sqrt(Kh*c) ; Kh = Hydrolysis constant = Kw/Ka = 10^-14/(1.8*10^-5) = 5.56*10^-10
c = 100m-mole/1 L = 0.1 M
[OH-] = 7.45*10^-6 M
pOH = 5.13 ; Hence, pH = 14-pOH = 8.87
j) For 101 ml, Base is more and since it is strong, it will dominate,
OH- = 1ml*1M = 1 m-mole (Rest 100 ml base will be neutrilized)
[OH-] = 1*10^-3 / 1L = 10^-3 M
pOH = 3 ; Hence, pH = 14-pOH = 11
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.