The Little League Association is interested in determining the average distance
ID: 3133904 • Letter: T
Question
The Little League Association is interested in determining the average distance a male T-ball player can throw a T-ball. The data below represents the distance thrown in yards for twenty randomly selected male T-ball players.
a. Estimate the average distance a male T-ball player can throw a T-ball.
b. Estimate with 95% confidence the average distance a male T-ball player can throw a T-ball.
c. The Little League Association has claimed in the past that male T-ball players can throw a T-ball farther than fifteen yards. At 95% confidence, is their claim correct?
12 21 20 23 17 12 15 16 14 10 13 23 12 8 18 17 20 19 6 18Explanation / Answer
a)
Using the technology to get the sample mean,
X = sample mean = 15.7 [ANSWER]
************************
b)
Note that
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 15.7
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.093024054
s = sample standard deviation = 4.780442613
n = sample size = 20
df = n - 1 = 19
Thus,
Lower bound = 13.46268399
Upper bound = 17.93731601
Thus, the confidence interval is
( 13.46268399 , 17.93731601 ) [ANSWER]
************************
c)
NO, there is no evidence that it is correct, because part of the confidence interval is less than 15 yards.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.