You work for a city\'s GED program. You are in charge of accepting applications
ID: 3133877 • Letter: Y
Question
You work for a city's GED program. You are in charge of accepting applications and assigning students to classes. Each GED class accommodates 25 students. Over the past 10 years, an average of 750 people have applied for the program with a standard deviation of 50 (assume normal distribution). Calculate the statistics for the following question and remember that number of classes and number of people are two different numbers - dont forget to convert people into class.
There is talk of cutting funding for the program. Based on past data, how many classes would create only a 25% chance of meeting demand?
Explanation / Answer
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.25
Then, using table or technology,
z = -0.67448975
As x = u + z * s,
where
u = mean = 750
z = the critical z score = -0.67448975
s = standard deviation = 50
Then
x = critical value = 716.2755125
Hence,
Hence, in terms of classes,
716.2755/25 = 28.651 or around 29 classes [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.