The number of emails that I get in a week day is (Monday - Friday) can be modele
ID: 3131530 • Letter: T
Question
The number of emails that I get in a week day is (Monday - Friday) can be modeled by Poisson distribution with average of 1/6 emails per minute. The number of emails I recieve on weekends (Sat, Sun) can be modeled by a Poisson distribution with an average of 1/30 emails per minute.
(A) What is the probability that I will get no emails in an interval length 4 hours on Sunday?
(B) What is the distribution of the number of emails I get over one entire week. Beginning Monday to end on Friday?
(C) Find the distribution of the number of emails I will get over one entire week compute the average of emails I get over a week.
(D) A Random day is choosen (all days of the week are equally likely to be selected) and a random interval of length one hour is selected on the chosen day. It is observed that I recieced 5 emails in that interval. What is the probability that the chosen day is a weekday?
Explanation / Answer
Expected mails on a weekend day =(1/30)*60*24 =48
a)Expected mails in 4-hours on weekend day = (1/30)*60*4 =8
P(n=0) = e-8 80 /0! = 3.35 * 10-4
c)Average no of emails recieved in week =7*(1/6)*24*60 =1680
d)expected emails in one hour on week day=(1/6)*60 =10
expected emails in one hour on week day=(1/30)*60 =2
p(n=5 in one hour in week day) = e-10 105 /5! = 0.037
p(n=5 in one hour in weekend day) = e-2 25 /5! = 0.036
P(day is week day/n=5 in hour) =
p(day is week day)*p(n=5)/(p(day is week day)*p(n=5)+p(day is weekend)*p(n=5)
=(5/7)* 0.037/((5/7)* 0.037+(2/7)* 0.036)=0.837
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.