A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The accept
ID: 3130870 • Letter: A
Question
A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and test 12 tablets. The entire shipment is accepted if at most 2 tablets do not meet the required specifications. If a particular shipment of thousands of aspirin tablets actually has a 5.0% rate of defects, what is the probability that this whole shipment will be accepted?
The probability that this whole shipment will be accepted is ? (Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is to randomly select and test 12 tablets. The entire shipment is accepted if at most 2 tablets do not meet the required specifications.
a particular shipment of thousands of aspirin tablets actually has a 5.0% rate of defects
let X be the random variable denoting the number of defective aspirin tables in 12 tablets
so X~Bin(12,0.05)
so the pmf of X is P[X=x]=12Cx(0.05)x(1-0.05)12-x x=0,1,2,......,12
The entire shipment is accepted if at most 2 tablets do not meet the required specifications
so the probability that this whole shipment will be accepted is
P[X<=2]=P[X=0]+P[X=1]+P[X=2]
=12C0(0.05)0(1-0.05)12-0 +12C1(0.05)1(1-0.05)12-1 +12C2(0.05)2(1-0.05)12-2
=0.540+0.341+0.099=0.980 [rounded to three decimal] [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.