A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The accept
ID: 3062946 • Letter: A
Question
A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is randomly select and test 18 tablets, then accept the whole batch if there is only one or nine that doesn’t meet the required specifications. If a particular shipment of thousands of aspirin tablets actually has 5% rate of defects what is the probability that this whole shipment will be accepted? A pharmaceutical company receives large shipments of aspirin tablets. The acceptance sampling plan is randomly select and test 18 tablets, then accept the whole batch if there is only one or nine that doesn’t meet the required specifications. If a particular shipment of thousands of aspirin tablets actually has 5% rate of defects what is the probability that this whole shipment will be accepted?Explanation / Answer
Number of tablets to be tested = 18
We will accept the whole batch if there is only one or none that doesn’t meet the required specifications.
Here, Pr(defective rate) = 0.05
so, the shipment will be accepted when
Pr(X 1) = BINOMIAL (X 1 ; 18 ; 0.05) = BINOMIAL (X = 0 ; 18 ; 0.05) + BINOMIAL(X = 1 ; 18 ; 0.05)
= 18C0 (0.05)0(0.95)18 + 18C1 (0.05)1 (0.95)17
= 0.7735
so the probability that shipment will be accepted = 0.7735
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.