A quality control engineer is in charge of testing whether or not 90% of the DVD
ID: 3130688 • Letter: A
Question
A quality control engineer is in charge of testing whether or not 90% of the DVD players produced by his company conform to specifications. To do this, the engineer randomly selects a batch of 12 DVD players from each day's production. The day's production is acceptable provided no more than 1 DVD player fails to meet specifications. Otherwise, the entire day's production has to be tested. What is the probability that the engineer incorrectly passes a day's production as acceptable if only 80% of the day's DVD players actually conform to specification?Explanation / Answer
TOTAL DVD TO BE CHECKED = 12
TOTAL DVD HAVE TO PASS = 11
TOTAL DVD WHICH CAN FAIL = 1
TOTAL CORRECT DVD IN THE LOT = 0.80*12 = 9.6=10
THEREFORE TOTAL DVD WITHOUT CONFORMATION = 12 - 10 =2
THEREFORE THE PROBABILITY THAT THE ENGINEER WILL PASS THE DEFECTED AS ACCEPTABLE = 2/10 (TOTAL DEFECTED/ TOTAL ACCEPTABLE) = 0.20 = 20%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.