A putting green islocated 190 feet horizontally and 30 feet vertically from the
ID: 1407213 • Letter: A
Question
A putting green islocated 190 feet horizontally and 30 feet vertically from the tee. What must be the magnitude and direction of the initial velocity if a ball is to strike the green at this location after a time of 3.3 seconds?
Initial Velocity Magnitude = [Num]feet/second
Initial Velocity Angle = [Num]degrees
A putting green islocated 190 feet horizontally and 30 feet vertically from the tee. What must be the magnitude and direction of the initial velocity if a ball is to strike the green at this location after a time of 3.3 seconds?
Initial Velocity Magnitude = [Num]feet/second
Initial Velocity Angle = [Num]degrees
Explanation / Answer
given,
horizontal distance = 190 feet
vertical distance = 30 feet
time = 3.3 sec
horizontal speed = horizontal distance / time , since no force is acting
horizontal speed = 190 / 3.3
horizontal speed = 190 / 3.3
horizontal speed = 57.58 feet / s
vertical distance = vertical velocity * time - 0.5 * acceleration due to gravity *time^2
30 = vertical velocity * 3.3 - 0.5 * 32.174 * 3.3^2
vertical velocity = 62.178 feet/s
resultant velocity = sqrt(57.58^2 + 62.178^2)
Initial Velocity Magnitude = 84.744 feet / s
angle = tan^-1(62.178 / 57.58)
Initial Velocity Angle = 47.2 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.