According to the results of the 2004 presidential election, 59% of New Yorkers v
ID: 3129826 • Letter: A
Question
According to the results of the 2004 presidential election, 59% of New Yorkers voted for Kerry. Imagine the set of all possible samples of size 100 from all New Yorkers who voted. For each sample of size 100, the value of the sample proportion P Unit vector is the proportion of the people in the sample that voted for Kerry. Use 3 decimal places. What would the mean of all these sample proportions be? What would the standard deviation of all these sample proportions be? Would the distribution of all these sample proportions be Normal? No Yes Now suppose you took a SRS of size 100 from all New Yorkers who voted. What is the probability that more than 65% of the people in your sample would have voted for Senator Kerry? What is the probability that between 55% and 65% of the people in your sample would have voted for Senator Kerry? The middle 90% of all sample proportions p Unit vector fall between and.Explanation / Answer
a)
u = mean = p = 0.59 [ANSWER]
*****************
b)
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.049183331 [ANSWER]
**********************
c)
Yes, as np(1-p) = 24.19 > 5.
*******************
d)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.65
u = mean = p = 0.59
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.049183331
Thus,
z = (x - u) / s = 1.219925519
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 1.219925519 ) = 0.111246555 [ANSWER]
********************
e)
Here,
n = 100
p = 0.59
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) / s, then as
x1 = lower bound = 0.55
x2 = upper bound = 0.65
u = mean = p = 0.59
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.049183331
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u)/s = -0.813283679
z2 = upper z score = (x2 - u) / s = 1.219925519
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.208027716
P(z < z2) = 0.888753445
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.680725728 [ANSWER]
*******************
f)
As the middle area is
Middle Area = P(x1<x<x2) = 0.9
Then the left tailed area of the left endpoint is
P(x<x1) = (1-P(x1<x<x2))/2 = 0.05
Thus, the z score corresponding to the left endpoint, by table/technology, is
z1 = -1.644853627
By symmetry,
z2 = 1.644853627
As
u = mean = 0.59
s = standard deviation = 0.049183331
Then
x1 = u + z1*s = 0.50910062 [ANSWER]
x2 = u + z2*s = 0.67089938 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.