The latest available data showed health expenditures were $8086 per person in th
ID: 3129822 • Letter: T
Question
The latest available data showed health expenditures were $8086 per person in the United States or 17.6% of Gross Domestic Product (Centers for Medicare & Medicaid Services website, April 1, 2012). Use $8086 as the population mean and suppose a survey research firm will take a sample of 100 people to investigate the nature of their health expenditures. Assume the population standard deviation is $2500. Show the standard deviation of the mean amount of health care expenditures for a sample of 100 people. Round your answer to nearest whole value. What is the probability the sample mean will be within Plus are mines $200 of the population mean? Round your answer to four decimal places. What is the probability the sample mean will be greater than $9000? Round your answer to four decimal places. If the survey research firm reports a sample mean greater than $9000, would you question whether the firm followed correct sampling procedures? Why or why not?Explanation / Answer
a)
By central limit theorem, the standard error of the mean is
sigma(X) = sigma/sqrt(n) = 2500/sqrt(100) = $250. [ANSWER]
****************
B)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x1 = lower bound = 8086-200= 7886
x2 = upper bound = 8086+200= 8286
u = mean = 8086
n = sample size = 100
s = standard deviation = 2500
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u) * sqrt(n) / s = -0.8
z2 = upper z score = (x2 - u) * sqrt(n) / s = 0.8
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.211855399
P(z < z2) = 0.788144601
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.576289203 [ANSWER]
*********************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x = critical value = 9000
u = mean = 8086
n = sample size = 100
s = standard deviation = 2500
Thus,
z = (x - u) * sqrt(n) / s = 3.656
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 3.656 ) = 0.000128091 [ANSWER]
***********************
d)
YES, because this is a very small probability.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.