The last part, Kate and dean INSTRUCTIONS will wet partial 1. (a) Gerand pitches
ID: 1659259 • Letter: T
Question
The last part, Kate and dean INSTRUCTIONS will wet partial 1. (a) Gerand pitches a hallt ML flash on the by an from the due to air the ball s g to the formula v 2 vn 95.9 mi/h-42.9 m/s Ignorets where D is drag coeft for a basebal), p is the ty (1.20 kg/m, for a baseball), and v is volocity, determin the sma of the pitch when the ball crosses the plate. (Take the mass of a basbai to be 0.145 Kate and Dean are driving to Savannah. Their car is traveling at 46.0 mi/h on a horizontal hway (i) If the coefficient of static friction between road and tires on a rainy day is 0.103, what is the minimum distance in which the car will stop? (7.5 points) Page 7 of 10Explanation / Answer
given, speed of car, v = 46 mi/h = 20.5638 m/s
coefficient of static friciton, k = 0.103
so maximum deceleration possible = k*g ( where g is acceleration due to gravity)
so, minimum stopping distance be d
then
2*d*a = v^2
2*d*0.103*9.81 = 20.5638^2
d = 209.252 m = 0.13 miles
so minimum stopping distance of the car is 0.13 miles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.