The Colorado bookstore states the average textbook costs$75. A randomly selected
ID: 3129354 • Letter: T
Question
The Colorado bookstore states the average textbook costs$75. A randomly selected sample of 16 new textbooks at the Colorado bookstore had a mean price of $82.54and sample standard deviation of $15.50. Use a 0.05 significance level to test the claim that the mean price of textbooks at the Colorado bookstore is significantly more than $75 (use the p-value method).Show your work.
a. Give the symbolic null & alternativehypotheses.Use proper notation.H0: ______________________HA: ______________________
b. Determine the test statistic(round to 3 decimal places): __________________
c. Determine the p-value(round to 3 decimal places): __________________
d. Result (Circle one &justify):REJECT H0 or FAIL TO REJECT H0 Reason: _________________
Explanation / Answer
Part a
H0:Text book price<=$75
Ha:Text book price is > $75
Part b
Sample size=16
Mean=82.54 and stddev=15.5
Hence t*=(82.54-75)/(15.5/sqrt(16))=1.946------------------->test statistic
P value=P(t*,15dof)=0.0706
Hence at 5% significance level.we reject H0
But had if the significance level was 10%,we would have accepted H0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.