Suppose that the mean cranial capacity measurement for modern, adult males is 11
ID: 3127250 • Letter: S
Question
Suppose that the mean cranial capacity measurement for modern, adult males is 1131cc (cubic centimeters) and that the standard deviation is 238cc. Complete the following statements about the distribution of cranial capacity measurements for modern, adult males.
(a) According to Chebyshev's theorem, at least 84% of the measurements lie between
cc
and
cc
. (Round your answer to the nearest integer.)
(b) According to Chebyshev's theorem, at least ?56%75%84%89% of the measurements lie between 655 cc and 1607 cc.
(c) Suppose that the distribution is bell-shaped. According to the empirical rule, approximately ?68%75%95%99.7% of the measurements lie between 655 cc and 1607 cc.
(d) Suppose that the distribution is bell-shaped. According to the empirical rule, approximately 99.7% of the measurements lie between
cc
and
cc
.
Explanation / Answer
let X be the random variable denoting cranial capacity measurement for modern, adult males
E[X]=u=1131 cc SD(X)=s=238 cc
a) Chebyshev's theorem tells us
P[|X-u|<st]>1-1/t2
or P[u-st<X<u+st]>1-1/t2
now we need to find that interval within which at least 84% of the measurements exist
so 1-1/t2=0.84
or 1/t2=0.16
or 1/t=0.4
or, t=2.5
hence the interval is u-2.5s and u+2.5s
now u=1131 cc s=238 cc
so the interval is 1131-2.5*238=536cc and 1131+2.5*238=1726cc
hence
According to Chebyshev's theorem, at least 84% of the measurements lie between
536 cc and 1726 cc [answer]
b) here we have u-st=655 and u+st=1607
so 1131-238t=655 or t=2
so P[655<X<1607]=P[1131-2*238<X<1131+2*238]>1-1/22=0.75=75% [answer] [by chebyshev's theorem]
c) Suppose that the distribution is bell-shaped
which means X~N(1131,2382)
so P[655<X<1607]=P[(655-1131)/238<(X-1131)/238<(1607-1131)/238]=P[-2<Z<2] where Z~N(0,1)
=P[Z<2]-P[Z<-2]=0.977250-0.0227501=0.95=95% [answer]
d) let P[-a<Z<a]=0.997
or P[Z<a]-P[Z<-a]=0.997
or,2P[Z<a]-1=0.997 [as P[Z<-a]=1-P[Z<a]]
or P[Z<a]=0.9985=P[Z<2.96774]
so a=2.96774
now Z<2.96774
means (X-1131)/238<2.96774
or X<1837.322 cc
and -2.96774<Z
means -2.96774<(X-1131)/238
or 424.678<X
so According to the empirical rule, approximately 99.7% of the measurements lie between
424.678 cc and 1837.322 cc [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.