A.) The frequency of being bitten by a venomous snake while doing research in a
ID: 3127056 • Letter: A
Question
A.) The frequency of being bitten by a venomous snake while doing research in a rainforest is 0.000001 bites per hour in the field. If you spend 10,000 hours in the field during your career, what is the probability that you will be bitten by a snake during those 10,000 hours. (hint : think of it as getting bitten in hour one OR hour two OR hour 3...,)
B.) Given the above probability, if you had 10 researchers who went into the field for 10,000 hours each over their careers, how would you calculate the probability that AT LEAST ONE is bitten by a snake? EXPLAIN YOUR APPROACH.
C.) Solve the equation you listed in part B
Explanation / Answer
Probability = 10000*0.000001 = 0.01
n=10
p=0.01
Binomial distribution is used.
P (AT LEAST ONE is bitten by a snake) = 1- P( no one bitten by snake)
P(X=x) = (nCx) px (1-p)n-x
P(X=x) = (10C0) 0.010 (1-0.01)10-0
P(X = 0) = 0.9044
The required P= 1-0.9044
= 0.0956
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.