The Three attendants of gasoline service station are supposed to wash the windsh
ID: 3126354 • Letter: T
Question
The Three attendants of gasoline service station are supposed to wash the windshield of each customer’s car. Jack who services 20% of all cars, fails to wash the windshield 10% of time. Tom, who services 50% of the cars, fails to wash the windshield 14% of time. George, who services 30% of cars, fails to wash the windshield 20% of time.
a) What is the probability a windshield of a customer’s car will not be washed?
B1- Jack services 20% of carsP(B1)=0.20P(F|B1)= 0.10
B2-Tom services 50% of carsP(B2)=0.50P(F|B2)=0.14
B3- George Services 30% of carsP(B3)=0.30P(F|B3)=0.20
F- Fails to wash wind shieldP(F)=?
SO,
P(F)= P(F|B1)*P(B1)+ P(F|B2)*P(B2)+ P(F|B3)*P(B3) =0.15
P(F’)=1-.15=.085
b) If Jackie finds that her car windshield is not washed what is the probability that her car was serviced by Tom?
P(B2|F) = [P(F|B2)*P(B2)]/[ P(F|B1)*P(B1)+ P(F|B2)*P(B2)+ P(F|B3)*P(B3)]= 7/15
c) What is the probability a selected car was not serviced by Tom and windshield was not washed?
P(B2’|F)= 1-P(B2|F)= 8/15
d) What is the probability that a car was serviced by Jack and windshield was washed?
P(B3|F’)=P(B3 union F’) /P(F’) =24/85
Note: These are the answers I calculated, can you please explain them if any of these are incorrect?
Thank You!
Explanation / Answer
Let
J, T, G = jack, tom, george
W = fails to wash the windshield
Hence
a)
P(W) = P(J) P(W|J) + P(T) P(W|T) + P(G) P(W|G)
= 0.20*0.10 + 0.50*0.14 + 0.30*0.20
= 0.15 [ANSWER]
****************
B)
P(T|W) = P(T) P(W|T)/P(W) = 0.50*0.14/0.15 = 0.466666667 [ANSWER]
*********************
C)
P(T' n W) = P(J) P(W|J) + P(G) P(W|G)
= 0.20*0.10 + 0.30*0.20
= 0.08 [ANSWER]
*****************
D)
P(J n W') = P(J) P(W'|J) = 0.20*(1-0.10) = 0.18 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.