It is found that when a particular 4-sided die is rolled a 1 occurs 24.3% of the
ID: 3126242 • Letter: I
Question
It is found that when a particular 4-sided die is rolled a 1 occurs 24.3% of the time, a 2 occurs 26.8% of the time, a 3 occurs 23.3% of the time, and a 4 occurs 25.6% of the time.
a) If the die is rolled 30 times, what is the probability that an odd number occurs exactly 13 times?
b) What is the expected value of a single roll of the die?
For the die above, let the random variable X be defined as X = (the number of times that a 2 occurs). If the die is rolled a total of three times:
a) Construct a table and histogram for the probability distribution of X.
b) Find E(X).
Explanation / Answer
a) we have 2 odd numbers 1 and 3
total probabilities of coming an odd number = 0.243+0.233 = 0.476
probability of coming non odd numbers = 0.524
n = 30
probability that 13 times number come up
30c13*(0.476)^13*(0.524)^17 = 0.130
b)e(x) = 1*0.243 + 2*0.268 + 3*0.233 + 4*0.256 = 2.502
c)two comes up in three times = 0.268^3 = 0.019
d)expected value of 2 will be 2*0.268 = 0.536
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.