It is estimated 29% of all adults in United States invest in stocks and that 86%
ID: 3224317 • Letter: I
Question
Explanation / Answer
P(stocks) = 0.29
P(fixed income instruments) = 0.86
P(stocks and fixed income instruments) = 0.24
a) P(fixed income instruments | stocks) = P(stocks and fixed income instruments) / P(stocks)
= 0.24 / 0.29
= 0.83
b) P(stocks | fixed income instruments) = P(stocks and fixed income instruments) / P(fixed income instruments)
= 0.24 / 0.86
= 0.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.