7. Solve the problem. A hardware store spent $11,790 on print and TV advertising
ID: 3121218 • Letter: 7
Question
7. Solve the problem.
A hardware store spent $11,790 on print and TV advertising last year. If 4/5 of that amount was spent on print advertising, how much was spent on TV advertising?
$2358
$9432
$21,222
$11,790
8. Find the annual insurance premium.
A person's youthful-operator factor is 2.35. The annual premium for liability coverage is $198.60 for bodily injury and $165.90 for property damage.
$854.23
$880.08
$856.58
$364.50
9. Solve the problem. Round dollar amounts to the nearest cent. Use ordinary interest unless otherwise indicated.
Bob's BBQ signed a note with a face value of $19,800.00 on September 11. The note is for 90 days and carries an interest rate of 8%. Find the due date and the maturity value of the note.
December 12, $19,800.00
December 11, $20,328.00
December 10, $20,196.00
December 11, $21,384.00
$2358
$9432
$21,222
$11,790
Explanation / Answer
7) Given data:
A hardware store spent $11,790 on print and TV advertising last year.
4/5 of that amount was spent on print advertising.
Need to find the amount spent on TV advertising.
Let the amount spent on TV advertising is $X.
Amount spent on print advertising + Amount spent on TV advertising = 11,790
(4/5)(11,790) + X = 11,790
4*2,358 + X = 11,790
9,432 + X = 11,790
X = 11,790 - 9,432
X = 2358
Therefore, amount spent on TV advertising is $2358.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.