Scientists are conducting an experiment with a gas in a sealed container. The ma
ID: 3119864 • Letter: S
Question
Scientists are conducting an experiment with a gas in a sealed container. The mass of the gas is measured, and the scientists realize that the gas is leaking over time in a linear way. Its mass is leaking by 9.6 grams per minute. Eight minutes since the experiment started, the remaining gas had a mass of 355.2 grams. Let x be the number of minutes that have passed since the experiment started, and Let y be the mass of the gas in grams at that moment. Use a linear equation to model the weight of the gas over time. This line's slope-intercept equation is 33 minutes after the experiment started, there would be grams of gas left. If a linear model continues to be accurate, minutes since the experiment started, all gas in the container will be gone.Explanation / Answer
As per given condition,
355.2 = mass - 9.6*8
mass = 432
Hence initial mass of the gas is 432 grams
(A)
We can derive following equation,
y = 432 - 9.6x
(B)
put x = 33
y = 432 - 9.6*33 = 115.2
Hence 115.2 grams of gas left after 33 minutes
(C)
if the container will be empty i.e. y=0
0 = 432 - 9.6x
x = 45
It will take 45 minutes to empty the container
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.