Given the following: F1 = 250 kN A = 60 deg F2 = 100 kN B = 70 deg F3 = 300 kN C
ID: 3119779 • Letter: G
Question
Given the following:
F1 = 250 kN A = 60 deg
F2 = 100 kN B = 70 deg
F3 = 300 kN C = 20 deg
Using the Figure below, determine the magnitude, in kN, the direction, in degrees (as a positive number less than 90 degrees relative to the x-axis), and quadrant of the resultant for the coplanar concurrent force system shown below. Input your answers in the order shown by filling in the associated blanks with your answer. Express the value of the Quadrant as a whole number between 1 and 4. Express the resultant and angle to one decimal place. Example: 17.1 DO NOT INCLUDE UNITS WITH YOUR ANSWER Note: When rounding your answers, round as the last step in the calculation process.
Resultant = ___ kN
Angle or direction = ___degrees
Quadrant, ______
UdExplanation / Answer
F1 = 250 kN, A = 60 deg
F1 = 250*cos 60 deg i + 250*sin 60 deg j
F2 = 100 kN, B = 70 deg
F2 = -100*cos 70 deg i - 100*sin 70 deg j
F3 = 300 kN, C = 20 deg
F3 = 300*cos 20 deg i - 300*sin 20 deg j
So Net force will be:
Fnet = (250*cos 60 deg i + 250*sin 60 deg j) + (-100*cos 70 deg i - 100*sin 70 deg j) + (300*cos 20 deg i - 300*sin 20 deg j)
Fnet = (125 - 34.20 + 281.90) i + (216.51 - 93.97 - 102.61) j
Fnet = 372.7 i + 19.93 j
|Fnet| = sqrt (372.7^2 + 19.93^2)
|Fnet| = 373.23 N
Direction = arctan (19.93/372.7)
Angle of direction = 3.06 deg
Since both (Fnet)x and (Fnet)y are positive, which means net force is in first quadrant.
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.