An acrobat is walking on a tightrope of length L = 20 l m attached to supports A
ID: 3118923 • Letter: A
Question
An acrobat is walking on a tightrope of length L = 20 l m attached to supports A and B at a distance of 20.0 m from each other. The combined weight of the acrobat and his balancing pole is 800 N, and the friction between his shoes and the tape is large enough to prevent him slipping. Neglecting the weight of the rope in large elastic deformation, write a computer Program calculate the deflection y and the tension in positions AC and BC of the rope for values of from 05 to 10.0 m using 0.5 m increments. From the data obtained, determine (a) the maximum deflection of the rope, (b) the maximum tension in the rope, (c) the smallest values of the tension in portions AC and BC of the rope.Explanation / Answer
start=0.5 stop=3.20/4 n=15
Y(start,stop,n,j,LAB,LT )
alpha=acos(LAB-xj/LT-L)
Tita= =acos(xj/l)
Y=Lsin
delta=stop-start/n-1 where i=1,2..n
L=LT2-LAB2+
TAC=Wsin(90deg - )/sin( + )
TBC =Wsin(90deg - )/sin( + )
sorting="maximum"if xj=max(x)
sorting="minimum" if xj=min(x)
Y(start, Stop,n ,1 5,8 10,2 0,2 0.1) = (0.869 3503.104 3549.618 "maximum")
Y(start, stop,n ,1 ,8 10,2 0,2 0.1) = (0.327 1443.859 1208.898 "minimum")
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.