An acrobatic physics professor stands at the center of a turntable holding his a
ID: 1415088 • Letter: A
Question
An acrobatic physics professor stands at the center of a turntable holding his arms extended horizontally with a 5.0 kg dumbbell in each hand He is set rotating about a vertical axis, making one revolution in 2.0 s Find the profs new angular velocity if he pulls the dumbbell in to his stomach His moment of inertia (without the dumbbells) is 3.0 kgm^2 when his arms out-stretched, dropping to 2.2 kg m^2 when his hands are at his stomach The dumbbells are 1.0 m from the axis initially and 0.20 m from it at the end. Treat the dumbbells as particles.Explanation / Answer
Part a)
Wa.Ia=Wf.If
Moment of inertia of system: I=I prof+ I bells
Each dumbbell of mass m contributes mr^2 to Ibells
Ia=3+2(5).1^2
=13kgm^2
Wa=Irw/25
=0.5 rev/s
If=2.2+2(5)(0.2)^2=2.6kgm^2
Wa.Ia=Wf.If
Wf=Wa.Ia/If
=(0.5)13/2.6
=2.5 rev/s
the angular velocity increases by a factor of 5 while the angular momentum remains constant
b)
express Wa and Wf in rad/s
Ka=0.5Ia.Wa^2
=0.5x13[0.5 x2pi]^2
=64 J
Kf=0.5If.Wf^2
=0.5x2.6[2.5x2pi]^2
=320 J
The extra kinetic energy came from the work professor did to pull the arms and the dumbell inwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.