A physician asks you to prepare and dispense a stock solution of copper sulfate
ID: 3111705 • Letter: A
Question
A physician asks you to prepare and dispense a stock solution of copper sulfate in water to be diluted by his patient and used as a bath for soaking his feet. How many grams of copper sulfate (MW = 159.61) would be required to prepare 500 ml of a stock solution such that 1 tablespoonful (15 ml), when diluted to a volume of 1 liter, gives a 1: 5000 solution? How much does the final mixture weigh? How many milliliters of a drug are required to prepare 2.5 liters of a 17% (v/v) solution? What is the Percentage Strength (v/v) of a solution containing 17 milliliters of drug in 340 ml of solution? What Volume (ml) of a 10 % (w/v) solution can be prepared from 10 grams of drug? Express 0.04 as a ratio strength Express 1: 5000 a as percentage strength Convert product ratio strength to mg/m1 rightarrow 1: 5000 (w/v)Explanation / Answer
6) weight = volume* specific gravity
Total weight = 60*0.902 + 36*0.788+36*0.785+68*1 = 178.745
7)
Total = 2.5 liter
drug %=17 %
thus we know that drug % = drug vol / 2.5
0.17 = drug vol /2.5
drug vol = 0.17 *2.5 = 0.425 liter
8)
percentage strength = 17/340 *100=5%
9) 10 % (w/v) = 10 gram / volume
volume= 10/0.1 = 100 liter
10) 0.04 = 4/100 = 4%
11) 1:5000
% strength = 1 /(1+5000) * 100 = 100/5001=0.0199 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.