A thermos contains 120cm 3 of coffee at 85°C. To cool the coffee, you droptwo 11
ID: 3093901 • Letter: A
Question
A thermos contains 120cm3 of coffee at 85°C. To cool the coffee, you droptwo 11 g ice cubes into the thermos.The ice cubes are initially at 0°C and melt completely. What isthe final temperature of the coffee? Treat the coffee as if it werewater. (See Table12.2 and Table12.3 for appropriate constants.)°C
spec. heat cap. water = 4186 spec. heat cap. ice = 2000 Latent heat of fusion water = 335000
A thermos contains 120cm3 of coffee at 85°C. To cool the coffee, you droptwo 11 g ice cubes into the thermos.The ice cubes are initially at 0°C and melt completely. What isthe final temperature of the coffee? Treat the coffee as if it werewater. (See Table12.2 and Table12.3 for appropriate constants.)
°C
spec. heat cap. water = 4186 spec. heat cap. ice = 2000 Latent heat of fusion water = 335000
Explanation / Answer
m(coffee) C water (Tf - Ti) +m(ice)L + m(ice)C(water)(Tf - Ti) =0 but mcoffee=V=1x120=120grams so 120x10-3 ( 4186 ) (Tf - 85) + 11x10-3(335000) + 11x10-3 (4186)(Tf - 0) = 0 Solve for Tf ; 502.32Tf - 42697 + 3685 + 46Tf =0 Tf = 71.180 CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.