A therapist tells a 78 kg patient with a broken leg that he must have his leg in
ID: 1456497 • Letter: A
Question
A therapist tells a 78 kg patient with a broken leg that he must have his leg in a cast suspended horizontally. For minimum discomfort, the leg should be supported by a vertical strap attached at the center of mass of the leg-cast system. (See the figure below (Figure 1) .) In order to comply with these instructions, the patient consults a table of typical mass distributions and finds that both upper legs (thighs) together typically account for 21.5 % of body weight and the center of mass of each thigh is 18.0 cm from the hip joint. The patient also reads that the two lower legs (including the feet) are 14.0 % of body weight, with a center of mass 69.0 cm from the hip joint. The cast has a mass of 5.50 kg , and its center of mass is 76.0 cm from the hip joint.
How far from the hip joint should the supporting strap be attached to the cast?
Explanation / Answer
mass of thigh (single thigh) = 78 * 0.215 * 1/2 = 8.385 kg
mass of lower leg = 78 * 0.14 * 1/2 = 5.46 kg
mass of crest = 5.5 kg
com of thigh = 18 cm
com of leg = 69 cm
com of crest = 76 cm
xcm = (m1x1 + m2x2 + m3x3 )/ ( m1+m2+m3)
xcm = (8.385 * 18 + 5.46 * 69 + 5.5 * 76) / ( 8.385 + 5.46 + 5.5)
xcm = 48.88 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.