A certain radioactive substance is known to decay at a rate proportional to the
ID: 3084738 • Letter: A
Question
A certain radioactive substance is known to decay at a rate proportional to the amount present. An experiment begins with 120g of the material. The differential equation of the decay substance is given by dN/dt - KN = 0 , where k is the proportionally decay constant. After 15 days, it is observed that only 90g remain. (a) what is the general expression for decay of substance as a function of time? (b) what are the value of decay constant k and the constant of integration? (c) What is the half life of the radioactive substance?Explanation / Answer
a) Decay rate is first order reaction
hence
dN/dt = -kN
dN/N = -kdt
Integrating we get
ln N = -kt + C
when t = 0 we have N = 120 g
so ln 120 = 0 + c
c = ln120
and when t = 15 we have N = 90 g
so ln 90 = -k15 + ln120
Solving we get
k = 0.019
Hence the equation of decay becomes
ln N = -0.019t + 4.787
N = e^(-0.019t + 4.787)
b) k = 0.019 and constant = ln120 or 4.787
c) half life can be calculated as : T(1/2) = 0.693/k = 36.47 days.
Hence half life of the substance is 36.47 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.