4. Suppose small aircraft arrive at a certain airport, according to a Poisson pr
ID: 3075093 • Letter: 4
Question
4. Suppose small aircraft arrive at a certain airport, according to a Poisson process, at the rate of 6 per hour.
a. The probability that exactly 4 small aircraft arrive during a 1-hour period is i. 0.1339 ii. 0.8488 iii. 0.1339 iv. 2/3
b. The probability that at least 4 arrive during a 1-hour period is i. 0.1339 ii. 0.8488 iii. 0.1339 iv. 2/3
c. If we dene a working day as 12 hours, then the probability that at least 90 small aircraft arrive during a day is i. 0.9828 ii. 0.0225 iii. 0.0052 iv. 1/15
Explanation / Answer
Ans:
a)mean rate=6 per hr
P(x=4)=e-6*(6^4/4!)=0.1339
b)P(atleast 4)=P(x>=4)=1-P(x<=3)
=1-e-6*(60/0!+61/1!+62/2!+63/3!)
=1-e-6*(1+6+18+36)
=1-e-6*61=0.8488
c)Mean rate=12*6=72 per 12 hr
P(atleast 90)=P(x>=90)=1-P(x<=89)=1-poisson(89,72,true)
=0.0225
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.