4. Starting from rest, a F = 150.0 N force is applied to the free end of a 50.0
ID: 2262806 • Letter: 4
Question
4. Starting from rest, a F = 150.0 N force is applied to the free end of a 50.0 m long cable wound around the outside of
a solid disk with a mass of 3.00 kg and a radius of 40.0 cm. The disk rotates without slipping through an axis passing
through its center.
(i) What is the linear acceleration of the cable?
(ii) How much time will pass before the entire cable is unwound?
(iii) If the disk were instead hollow, but with the same mass concentrated entirely at the edge, would this time
INCREASE, DECREASE, or STAY THE SAME?
Explanation / Answer
torque=Ia
150*0.4=m*r^2*a/2=3*0.4*0.4*a/2
a=250rad/s^2
linear a=ar=250*0.4=100m/s^2
s=50=ut+0.5*at^2
50=100*0.5*t^2
t=1s
for a circular hoop of same mass, the I would be more and hence the a and linear a would be lesser. therefore time taken would be more.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.