The probability that a randomly selected 11-year-old male chipmunk will live to
ID: 3072776 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 11-year-old male chipmunk will live to be 22 years old is 0.97662
(a) What is the probability that two randomly selected 1-year-old male chipmunk will live to be 2 years old?
(b) What is the probability that nine randomly selected 1-year-old male chipmunkchipmunks will live to be 2 years old?
(c) What is the probability that at least one of nine randomly selected 1-year-old male chipmunks will not live to be 2 years old?
Would it be unusual if at least one of ninenine randomly selected 1-year-old male chipmunks did not live to be 2 years old?
Explanation / Answer
a)
the probability that two randomly selected 1-year-old male chipmunk will live to be 2 years old
= p^ 2
= 0.97662^2
= 0.9537866244
b)
the probability that nine randomly selected 1-year-old male chipmunkchipmunks will live to be 2 years old
= p^9
= 0.97662^9
= 0.80822173374
c)
the probability that at least one of nine randomly selected 1-year-old male chipmunks will not live to be 2 years old
= 1 - probability that none of nine chipmunks will not live to be 2 years old
= 1 - probability that all of them live to be 2 years old
= 1 - 0.97662^9
= 0.191778
d)
since the required probability is 0.191778 > 0.05
it is not unusual
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.